O nas

Wydaliśmy też „Antynatalizm” Mikołaja Starzyńskiego 

Najważniejsza książka o antynatalizmie

David
Benatar

„Najlepiej — nie urodzić się”

Group 48
Group 49

Pisałem tę książkę z pełną świadomością, że z jej wnioskami zgodzi się zaledwie garstka czytelników i że argumenty w niej przedstawione nie skłonią ludzkości do zaprzestania prokreacji. W ciągu kilkunastu lat od jej wydania z miłym zaskoczeniem skonstatowałem, że ta garstka, która się ze mną zgadza, jest większa, niż mi się wydawało, i że mojej argumentacji dało się przekonać więcej ludzi, niż sądziłem. Pisze do mnie wiele osób, którym poglądy antynatalistyczne nie wydają się błędne ani groźne, tylko w oczywisty sposób słuszne. Wielu spośród nich było wcześniej przeświadczonych, że są osamotnieni w swoich poglądach.

Dziękuję polskim czytelnikom za zainteresowanie moją książką.

David Benatar / Kapsztad 2020

O książce

Większość ludzi wierzy, że przyjście na świat było dla nich albo korzyścią, albo przynajmniej nie stanowiło dla nich krzywdy. Zatem, jeśli kiedykolwiek zastanawiają się, czy powinni powoływać do życia innych – zamiast posiadać dzieci bez refleksji nad tym, czy powinni – zakładają, że nie wyrządzą im krzywdy. „Najlepiej – nie urodzić” się podważa to założenie. David Benatar dowodzi, że przyjście na świat zawsze stanowi poważną krzywdę. Choć dobre rzeczy w życiu człowieka czynią je lepszym niż byłoby bez nich, to człowiek nieistniejący nigdy nie mógłby być ich pozbawiony. Ci, którzy nie istnieją, nie mogą być niczego pozbawieni. Z drugiej strony, przez przyjście na świat człowiek doznaje całkiem poważnych cierpień, które nigdy by go nie dotknęły, gdyby się nie narodził.

Powołując się na odpowiednią literaturę psychologiczną, autor pokazuje, że istnieją liczne, dobrze udokumentowane cechy ludzkiej psychiki, które wyjaśniają, dlaczego ludzie systematycznie przeceniają jakość swojego życia i dlaczego nie akceptują myśli, że zostali poważnie skrzywdzeni przez swoje przyjście na świat. Następnie autor opowiada się za poglądem antynatalistycznym – mówiącym, iż posiadanie dzieci jest zawsze krzywdą – i pokazuje, że połączenie antynatalizmu z powszechnymi poglądami „pro-choice” na temat moralnego statusu płodu tworzy w efekcie perspektywę „pro-death” dotyczącą aborcji (we wczesnym stadium ciąży).

Antynatalizm daje także do zrozumienia, że byłoby lepiej, gdyby ludzkość wyginęła. Choć dla wielu jest to pomysł kontrintuicyjny, to autor broni go przede wszystkim przez ukazanie, że rozwiązuje on liczne nierozstrzygnięte problemy moralnej teorii populacji.

David Benatar

David Benatar (born 1966) is a South African philosopher, academic and author. He is best known for his advocacy of antinatalism in his book Better Never to Have Been: The Harm of Coming into Existence, in which he argues that coming into existence is a serious harm, regardless of the feelings of the existing being once brought into existence, and that, as a consequence, it is always morally wrong to create more sentient beings.

Tylko w pierwszym, limitowanym do 500 sztuk wydaniu premium,
znajdzie się tekst Davida Benatara pt.

„Mizantropijne uzasadnienie antynatalizmu”

— tekstu ukazał się pierwotnie jako The Misanthropic Argument for Anti-natalism, w: Sarah Hannan, Samantha Brennan, Richard Vernon (red.), Permissible Progeny? The Morality of Procreation and Parenting, Oxford University Press, Nowy Jork 2015

Group 50
Group 51

* 98% to tylko symbol. Symbol, którym chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na to, że każda działalność konsumpcyjna człowieka niesie za sobą nieodwracalne szkody dla środowiska naturalnego. Niemniej dokładamy wszelkich starań, by minimalizować nasz negatywny wpływ na świat wokół nas. Dlatego, pakując książki, nie używamy ani grama plastiku — całość, łącznie z taśmą i etykietą, jest wykonana z biodegradowalnego papieru lub kartonu. A wszelkie odpady umieszczamy w odpowiednich pojemnikach.

Towarzystwo Naukowe
im. Stanisława Andreskiego

Nasz newsletter

Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego tworzą badacze, artyści, studenci i osoby związane ze światem książek. Wydajemy wysokojakościowe publikacje naukowe i popularnonaukowe, zmuszające do krytycznego myślenia, prowokujące rzeczowe dyskusje i dążące do prawdy, nawet jeśli stawiają one niewygodne pytania. Zapraszamy do współpracy!


Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Towarzystwa Naukowego im. Stanisława Andreskiego. Zapoznałem / zapoznałam się z polityką prywatności.

Regulamin sklepu | Polityka prywatności

Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego, os. Bohaterów Września 12/25, 31-620 Kraków, NIP 6762563621 | KONTAKT@TNSA.PL